Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

czwartek, 21 maja 2009

Citta di Peschiera - miasto forteca


Otoczona potężnymi murami Peschiera, położona na południowym brzegu jeziora Garda, w przeszłości była miastem fortecą o  dużym  znaczeniu militarnym. Ufortyfikowana zostało już w czasach rzymskich, ruiny osady znajdują się na   

a okazałe mury pochodzą z czasów, kiedy tym terenem władała Wenecja.

Głęboka okalająca miasto  Fossa Reale łączy się prawym  ramieniem z rzeką Mincio. Od strony wschodniej do fortecy prowadzi Porta Verona( 1553r.) otwarta dla ruchu kołowego, a od strony zachodniej  Porta Brescia (1551r,) stanowi imponujące czoło bastionu dla  pieszych turystów.
Z wysokości  murów  można podziwiać panoramę miasta, w której dominują liczne mosty i kanały. Najbardziej okazałym mostem jest kolejowy,  wzniesiony w 1760-1770 roku, projektu Anton Maria Lorgna.  Najokazalszym i najdłuższym kanałem jest Canale di Mezzo z 1556r.  
Ruchem wodnym w Peschiera  kieruje  Navigazione sul Lago di Garda. Żegluga proponuje  dla turystów wiele atrakcji. Z małego portu można  dopłynąć do wielu miejscowości położonych nad jeziorem, wystarczy się tylko zdecydować: promem, parowcem, wodolotem, motorówką czy  żaglówką.

Współczesna Peschiera to  turystycznym. Na  bardzo licznych tu campingach  wypoczywają chętnie rodziny z dziećmi.

                                                          Canale di Mezzo

                                                             Canale di Mezzo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz