Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

poniedziałek, 11 maja 2009

Park Krajobrazowy Doliny Mincio.Wiosna


                                                  Peschiera -  rzeka Mincio u źródła

Teren Parku Krajobrazowego  rzeki Mincio to wspaniałe miejsce  na relaks dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, konnej.  

Ścieżka  rekreacyjna  wzdłuż rzeki Mincio to  siedlisko bogate w różnorodne gatunki fauny i flory. Usatysfakcjonowani poczują się osoby ceniące wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą, kolekcjonerzy przyrodniczych  obserwacji, miłośnicy wędkarstwa.
Morenowe wzgórza okalają rzekę, wznoszą się na nich  średniowieczne  zamki, kościoły z dzwonnicami i okazałe wille.  
Warto zboczyć ze ścieżki rowerowej  i zajrzeć  do  małych, uroczych  miejscowości położonych  w sąsiedztwie rzeki.     

Trasa rowerowa  na terenie Parco del Mincio  

Odcinek drogi od miejscowości Peschiera dell Garda do  Mantui  to fragment   dłuższej, atrakcyjnej krajobrazowo trasy  wzdłuż  wschodniego brzegu jeziora Garda nazywanej Ciclopista del Sole. Przeciętny miłośnik dwóch kółek   43,5 km (odległość  z Peschiera do Mantui) pokona w około trzy godziny. Przy planowaniu wyprawy trzeba jednak pamiętać,  aby zostawić czas i oszczędzać siły na powrót.


W Peschiera  ścieżka rowerowa prowadzi pod szerokimi arkadami długiego mostu kolejowego  wspartego na masywnych filarach. Rzeka Mincio wypełnia głęboką fosę otaczającą  miasto i szerokim gardłem  rozlewa się poza murami dawnej fortecy. Bramą Brescia otwiera wjazd  do Peschiera,  zaraz  zobaczymy Lago di Garda, tu jest  źródło rzeki, stąd  Mincio  bierze swój początek.  

Trasa z Borghetto  do Peschiery  to nawet nie połowa tego dystansu, około 17 km,  nie wymaga wcześniejszego planowania, ani treningów, wsiada się po prostu na rower i pokonuje bez  specjalnego wysiłku. Do mocniejszego kręcenia pedałami i przyspieszania tempa mobilizuje  spotkanie z Lago di Garda 


                                                 w oddali na wzgórzu  Castello Scaligero 


Piękna jest wiosna nad  fiume Mincio, wita  śpiewem ptaków,  bzyczeniem owadów,  feerią kolorów i zapachów. 

W dni powszednie, trasa wolna jest od turystów.  Jedzie się swobodnie i spokojnie, można po zagapiać się na  roślinność, albo ptactwo. Rzeka i drzewa ciągle te same, ale inna gra świateł, inaczej odbite słońce w lustrze rzeki, inny odcień zieleni drzew. Za każdym razem wszystko w dolinie wydaje  się odmienione, warte zachwytu i podziwu. Zamek malowniczo położony na wzgórzu, majaczące w oddali szczyty alpejskie to widoki dla, których mocniej dociskamy pedały i przemy  do przodu.


                                                                   rzeka Mincio                                          
                                                        most kolejowy w Peschiera

                                                          kościół w Salionze

Ścieżka rowerowa  fiume Mincio
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz