Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

czwartek, 12 listopada 2009

Castello Scaligero- średniowieczna forteca

 

Usytuowany na wzgórzu Castello Scaligero wyrasta ponad dachy budynków miejskich w Valeggio i niczym busola wskazuje kierunek mieszkańcom. Średniowieczny zamek to najważniejszy obiekt zabytkowy, wizytówka i znak rozpoznawczy miasteczka. Jego charakterystyczny rysunek widnieje w herbie Valeggio,na ważniejszych lokalnych produktach. Z dawnej fortecy Scaligerów zachowały się tylko ruiny, jednak nadal zamek pozostaje  bardzo sugestywnym elementem w architekturze miasta i imponuje wielkością.

Cztery wysokie wieże zwieńczają blanki w kształcie jaskółczych ogonów. W średniowiecznych zamkach efektowny krenelaż pełnił rolę strategiczną. Za zębatymi wycięciami muru skrywali się łucznicy  przed ostrzałem wroga. Najciekawsza architektonicznie jest Torre Tonda, wzniesiona na rzucie podkowy końskiej. Czas nie oszczędził starych murów, w zakamarkach kruszejących murów zadomowiły się gołębie.

Wielka brama, dzieło kowalskiej sztuki strzeże  dostępu do zamku. Szeroko rozwarte skrzydła zapraszają na  rozległy, brukowany dziedziniec.Średniowieczna twierdza została wzniesiona w X wieku i należała do rodu Canossa. Forteca miała strzec i kontrolować  tereny w dolinie fiume Mincio, gdzie przebiegała granica Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i Margrabstwa Tuscia. Zamek uległ zniszczeniu w XI wieku podczas trzęsienia ziemi.Do świetności przywrócił zamek ród Scaligerich, który w 1262 roku przejął władze  i rozpoczął swoje panowanie nad terytorium regionu Veneto na około dwieście lat.
W 1285r., pierwszy z  rodu  Mastino della Scala  odbudował zamek i włączył  do zespołu fortyfikacji nazywanych  "SERRAGLIO SCALGERO". Było to jedno z największych przedsięwzięć inżynierii wojskowej ówczesnej Europy. Fortyfikacje miały długość  16 km, a  w ich skład wchodziły mury, twierdze i 200 wież z bramami. Miały one służyć  do obrony miasta Werony przed najazdem wojsk z Mantui.
W 1387r. po upadku rodu Scaligierów zamek przeszedł w posiadanie Gian Galeazzo Viscontiego. Mediolanski możnowładca umocnił fortecę, a w 1393 r. zbudował  most- tamę na rzece Mincio, który połączył  z zamkiem. W okresie panowania Republiki Weneckiej  znaczenie fortecy w Valeggio  stopniowo spadało i zamek podupadał na wyglądzie.


Współcześnie średniowieczne  mury skrywają scenę teatralną i miejsca dla widowni. Latem odbywają się tu ważniejsze wydarzenia artystyczne,  oraz  kino pod rozgwieżdżonym niebem.
Taka naturalna sceneria stanowi romantyczną otoczkę dla występów  artystów, na widowni więc zawsze komplet .   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz