Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 3 maja 2011

Spośród róż najpiękniejsza biała "Papież Jan Paweł II"Nie ma wytworniejszych kwiatów od róż. W Italii róże znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Zakwitają w maju, a ich wybujałość jest zachwycająca. W ogródkach zdobią rabaty, oplatają ogrodzenia, pergole i furty. Podziwiam tę "królową ogrodów", aksamitne płatki, okazałe pąki, kolory. Intensywna różana woń  porusza zmysły i emocje.

Różane krzewy  zadziwiają oryginalnością  gatunków. Wyhodowano tysiące jej odmian, a ogrodnicy stale tworzą nowe. Wśród wielości różanych propozycji wypatruję białej róży. Ta, której szukam ma krystalicznie czysto białe kwiaty i pachnie drzewem cytrusowym. Jest najświetniejszą różą spośród białych, jakie do tej pory wyhodowano. Wyróżnia się nieskazitelną bielą kwiatów i mocnym, intensywnym zapachem. 

fot.wwwjacksonandperkins.com

Amerykańska firma ogrodnicza „Jackson&Perkins” w Oregon wyhodowała różę o śnieżno-białych płatkach  i nazwała imieniem Jana Pawła II. Biel róży symbolizuje duchowe cnoty czystości i przywodzi na myśl białą sutannę papieską z pelerynką i podwójnymi rękawami.
Sprzedaż róż „Papież Jan Paweł II” rozpoczęto w pierwszą rocznicę śmierci papieża, w limitowanej liczbie 2500 egzemplarzy w ekskluzywnej, numerowanej serii. Dziesięć krzaczków tej róży posadzono w ogrodach Watykańskich od strony Bazyliki Św. Piotra. Dochód  ze sprzedaży tej róży zasila Watykański fundusz na rzecz  pomocy ubogiej  ludności w Afryce. 


Moim wielkim pragnieniem jest  posadzić białą  różę „Papież Jan Paweł II” w ogrodzie, pielęgnować  i należycie uprawiać, aby rozkwitała co roku białymi kwiatami. Marzę o ogrodzie i o białej róży, uśmiecham się do tych myśli i nie tracę nadziei na ich spełnienie. Nie każdemu zdarza się żyć w tym samym czasie co człowiekowi uznanemu za świętego, którego można było spotkać i porozmawiać. Miałam wielkie szczęście,  spotkać Jana Pawła II dwukrotnie, w Rzymie i w Polsce. Było to dla mnie głębokie przeżycie i poruszające doświadczenie.

Opowiem  wnukowi Przemkowi o papieżu Polaku, który swoim przykładem pokazywał, jak żyć i co jest najważniejsze. Opowiem o  papieżu który, kochał dzieci, lubił z nimi żartować i dowcipkować. Opowiem również o białej róży "Papież Jan Paweł II" .
Teraz mały Przemek  niestrudzenie poznaje świat, który bardzo go zadziwia.  

7 komentarzy:

 1. Witam,a czy taka papieska roze do posadzenia mozna kupic?a tak przy okazjii to bardzo pani zazdroszcze miejsca zamieszkania,pozdr.kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zazdroszcze Ci spotkania z papiezem!
  Roze sa przepiekne, na Ligurii tez juz kwitna i slicznie pachna! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna róża! prawdziwie papieska w kolorach, bo nawet cień w środku jest lekko złocisty.
  Przemek-Ciekawy-Świata uroczy! Fajnie być babcią ;)))
  Za tydzień jadę do mojej ukochanej Italii!!! Hurrra!!! Już czuję to ciepłe powietrze, pachnące różami...
  pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi udalo sie kupic w Czestochowie "Roze Jana Pawla". Naprawde sliczna. Ostatnio identyczna wyniuchalem w necie. Dla zainteresowanych link:

  ]http://decor-sc.pl/roza-w-opakowaniu-podarunkowym-p-28.html?cPath=4_7

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję, Pani Bożeno, za przypomnienie tego tekstu w...dzisiejszym kontekście ;) Serdecznie pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń