Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 20 stycznia 2015

LA MASCHERA NOBILE - z cyklu "Fotomigawaka z Italii"


Dwa ostatnie tygodnie karnawału Wenecję zalewa fala przebierańców w maskach i kostiumach chętnych do korzystania z maskaradowych uciech.
Fotografia została zrobiona w lutym  2009 roku i przedstawia  trzy  zamaskowane persony spieszące wzdłuż kanału  w kierunku Piazza San Marco. Cała trójka przebrana jest w klasyczny strój karnawałowy zwany maschera nobile. W dawnej Wenecji było to przebranie najchętniej wybierane przez Wenecjan.
Strój składał się z czarnej, obszernej peleryny tzw. tabarro i trójgraniastego kapelusza. Damy zakrywały twarz czarną morettą, albo owalnymi  maskami zdobionymi w pióra, a panowie najczęściej wybierali białe maski zjawy tzw. larvy.
O maskach weneckich pisałam tutaj. Zapraszam:-)

2 komentarze:

  1. Pięknie :) Tęsknię za Wenecją, nie byłam już kilka lat...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatni raz na karnawale w Wenecji byłam w 2010 roku i solennie sobie obiecałam, że w tym roku okazji nie przepuszczę. Pozdrawiam:-)

      Usuń