Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

piątek, 26 czerwca 2015

GARDESANA, słynna obwodnica


                                                                                Gardesana, na trasie

                                                     Gardesana

Gardesana to słynna po gwiazdorsku obwodnica Jeziora Garda. Nie, nie przesadzam, droga została rozsławiona za sprawą najbardziej znanego agenta na świecie Jamesa Bonda. Pamiętacie emocjonujący pościg samochodów z filmu "007 Quantum of Solace" z 2008 roku To właśnie na Strada Gardesana, między miejscowością Tremosine a Limone rozgrywają się mrożące krew w żyłach sceny szaleńczej jazdy. A zatem, 22 odcinek bondowskiego cyklu,  z Danielem Craigiem szalejącym za kierownicą, to najlepsza reklama dla okolic położonych nad Lago di Garda.


                                                           
                                                     fragment pościgu z filmu

Tak naprawdę, to przełomowym momentem dla pełnych słońca górskich okolic Jeziora Garda było wybudowanie obwodnicy Gardesana. Niezwykle malownicze i dziewicze tereny porośnięte drzewkami cytrusowymi, gajami oliwnymi, cedrami, cyprysami przekształciły się w jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych we Włoszech, a miejscowości położone wzdłuż nabrzeża na stałe zagościły w ofertach biur podróży.


                                                             Gardesana,  na trasie

                                         
Drogę dookoła jeziora wybudowano w latach 30 XX wieku.  Z okien samochodu można podziwiać  fascynujący  krajobraz na jezioro i okalające go pasmo górskie  Prealpi  Gardesane, od którego pochodzi nazwa obwodnicy. Zaraz za  balustradami, czy kamienistymi murkami  porządkującymi drogę, rozpościerają się kamieniste plaże, wokół pachnie cyprysami, oleandrami i wodą z jeziora.

                                          Gardesana , na trasie/ widok na Rocca di Garda

Gardasana  budowana była etapami, pierwszy odcinek, między Salo i Gargnano  został ukończony w 1914 roku. Najwięcej środków i wysiłku  pochłonęła budowa ostatniego odcinka, od miejscowości Gargnano  na zachodnim brzegu, do Riva  del Garda na północnym krańcu  jeziora. W budowę drogi zaangażowany był ekscentryczny włoski poeta Gabriele d'Annunzio, co jest zrozumiałe  zważywszy na położoną nad jeziorem  ekskluzywną  posiadłość Il Vittoriale. Ostatni dom  d'Annuncio, uważanego za  duchowego przywódcę futurystów, udostępniony jest do zwiedzania w miejscowości Gardone. Jest to miejsce niezwykłe i warte zobaczenia, daje wyobrażenie o tym, jak bardzo ekscentryczną postacią  był Gabriele d'Annunzio. Ostatecznie  Gardesana została ukończona 18 października 1931 roku.


                                   Gardesana, na trasie, przejazd przez tunel

                                         Gardesana, na trasie, przejazd przez tunel

Gardesana, zaprojektowana przez Riccardo Cozzaglio  jest przykładem zdobyczy inżynierii ludzkiej. W wielu miejscach droga wije się na stromych zboczach,  albo  przebiega długimi tunelami wykutymi w twardych skałach. Niedostępne kiedyś miejscowości, jak chociażby, zawieszone na skałach  Limone ze stromymi uliczkami, Pregasina z punktem widokowym na jezioro, czy Pieve di Tremosine  z tarasem restauracyjnym wysuwającymi się ze zbocza wprost na jezioro, stały się dostępne, wszędzie można dojechać i nie opuszczając auta podziwiać okolice akwenu rozlanego u podnóża Dolomitów.

                          
                                    

                             Gardesana, na trasie,  parking dla motocykli, okolice Torbole

                                       Z czego jeszcze słynie Gardesana?

Trzeba pokonać 101, 3 km Gardesany, aby objechać dookoła  jezioro, rozciągnięte z południa na północ na długość 51,5km. Trasa, zdawałoby się  do ogarnięcia  wciągu jednego dnia,  jednak il traffico intenso* (szczególnie latem) i związane z tym di code lungo* zadanie mogą uczynić niewykonalnym.

W miejscowości Peschiera  kierowcy powinni zachować szczególną  czujność, gdyż w tym fragmencie droga należy do ulubionej przez rowerzystów trasy Ciclopista del Sole i chmara pędzących  kolorowych koszulek w każdej chwili  może zalać drogę.

Natomiast w Torbole i  Riva, proszę się nie dziwić, kiedy na drogę  wtargnie jakiś wodniaka z rozdętym żaglem. Panujące tu silne wiatry sprzyjają  uprawianiu  sportów wodnych, winsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa.

To nie koniec  niespodzianek,  niektóre nieoczekiwanie  mogą na nas  spaść  wprost z  nieba, jak choćby te  w okolicach  Malcesine, kiedy to wprost na maskę auta wylądować może  paralotniarz startujący z góry  Monte Baldo.       

Gardesan , słynna obwodnica  dostarcza nie  tylko  fascynujących widoków, ale dodatkowych emocji i wielu  niespodzianek, których na zwykłych drogach się nie spotyka.

* il traffico intenso -  natężony ruch uliczny
di code lungo - długie korki uliczne

                               Na szczycie Monte Baldo, widok na jezioro Garda

                     Gardesana , na trasie  okolice Rivy, ośrodka  sportów  wodnych  

                                                                               Gardesana, na trasie do Rivy                          

                    
                    Gardesana,  na trasie, okolice  Torbole, ośrodka windsurfingu                                  

                                                           Gardesana, na trasie


Gardesana, na trasie,   lotniarz         
    
                                                          Gardesana, na trasie

                                                    Gardesana, na trasie

                                                           Gardesana, na trasie

                                                                  Gardesana, na trasie

                            Gardesana, na trasie,  okolice Torri del Benaco


                                                            Gardesana, na trasie

                         
                                                              Gardesana, na trasie, lotniarz

                                                            
                                             Gardesana, na trasie, okolice Riva del Garda 

                                                           Gardesana, na trasie

                                                                 Gardesana, na trasie

                                                              Gardesana, na trasie

Gardesana, na trasie


4 komentarze:

 1. Nie dziwię się, że tylu turystów w tym wielu moich znajomych z Polski odwiedza właśnie okolice jeziora Garda. Jest stosunkowo blisko granicy, dobrze skomunikowane a i atrakcji nie brakuje.
  Ciekawe informacje podałaś no i pięknie pokazałaś jezioro, ostatnie zdjęcie - zachwycające :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okolice Jeziora Garda są zachwycające i jest wiele atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie:-) Dziękuję za uznanie dla moich fotek, cieszy mnie to:-)

   Usuń
 2. Ależ pięknie. We wrześniu wybieramy się do Ligurii i mamy zamiar zahaczyć o Jezioro Gardę. Widzę, że warto. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, przejazd obwodnicą Gardesana wzdłuż jeziora dostarczy niezapomnianych widoków, które na długo pozostaną w pamięci.Życzę udanego wypoczynku w Ligurii i wielu wrażeń.

   Usuń