Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

piątek, 2 kwietnia 2010

Werona z perspektywy Wzgórza św. Leonarda


Najpiękniejszą panoramę Werony można oglądać ze Wzgórza św. Leonarda. 

Roztacza się stąd  przepiękny widok na dolinę  Valdonegi otoczonej zielonymi  wzgórzami  łagodnie schodzącymi nad  brzeg Adygi. Rzeka z furią  przeciska się przez dolinę i  niczym wąż wije meandrami przez miasto.

Bogata  architektura Werony oglądana z perspektywy ptaka przedstawia się fascynująco. Biją w niebo wysokie dzwonnice gotyckich i renesansowych  kościołów; biała to dzwonnica  katedry św. Marii Matki, pasiasta  należy do bazyliki św. Zenona, a najbardziej  strzelista do  kościoła św. Anastazji. Wznoszą się w pionie  średniowieczne wieże, Gardello z 1370 r. i najwyższa w Weronie 83 metrowa Torre dei Lamberti.Obszerną urbanistyczną przestrzeń przecina regularna szachownica wąskich uliczek.

Na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii, usytuowany  Piazza del Erbe, to dawne  rzymskie forum, współcześnie najbardziej malownicze miejsce w mieście. Bardziej rozległy,  położony w samym sercu miasta to  Piazza Bra, dominuje tu olbrzymia budowla rzymskiego amfiteatru-nazywanego Areną.

Mosty, jak kotwy spinają  rzekę z miastem. Ten z czerwonej cegły, wsparty na trzech  potężnych przęsłach to Ponte Scaligero, przy nim imponuje bryłą  Castelvecchio.  Zachwyca, wyjątkowej urody Ponte Pietra sięgający historią do I wieku p.n.e., zbudowany  w części z  kamiennych bloków i  z cegły.
Ponte delle Navi  prowadzi wprost do niezwykłego  kościoła św. Fermo i Rustico wzniesionego w miejscu  dwóch  świątyń romańsko- gotyckich  często niszczony przez powodzie.


Wzgórze św. Leonarda wypełnia cisza i spokój sprzyjające kontemplacji;wzrok szybuje bez ograniczeń hen, aż po horyzont, a widok jest niezrównany i fascynujący.

Człowiek od  zawsze poszukiwał miejsc wypełnionych energią do wznoszenia ważnych obiektów. Dostrzegli piękno  okolic Valdonegi  powracający z Ziemi Świętej  krzyżowcy. Teren okolony wzgórzami przypominał im zakątki Palestyny, wznieśli więc tu kompleks kaplic. W 1265 roku zbudowano kościół  wraz z klasztorem poświęconym św. Leonardowi.  W 1511 roku, podczas trzęsienia ziemi, kompleks klasztorny uległ zniszczeniu. Zachowała się jedynie dzwonnica i część krużganków oraz kościelna apsyda. W 1785 roku klasztor poddano kasacji i stanęła w jego miejscu forteca wojskowa.Po wojnie zabudowania fortecy zostały przekazane w  użytkowanie Zgromadzeniu Ojców od Najświętszych Stygmatów Jezusa Chrystusa. 

Usytuowana  na wzgórzu  świątynia jest miejscem kultu poświęconym  Matce  Bożej z Lourdes. Budowę Sanktuarium rozpoczęto w 1958roku, a  obecny kształt nadał świątyni  architekt Paolo Rossi. Do zastanych budowli dobudowano dużą okrągłą w planie świątynię.

W  specjalnie zaprojektowanej  grocie, usytuowanej na tarasie kościoła, znajduje się  posąg Matki Bożej z Lourdes,  cudem  ocalały podczas alianckich bombardowań.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz