Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

sobota, 12 czerwca 2010

Salo, citta del Violino i letni kurort


                                                       w oddali Centro Storico w Salo 

Muzyczny wizerunek SaloPATRIA DI GASPARO - CITTA DEL VIOLINO , tak przedstawia się Salo  na banerze reklamowym, który przywitał nas  zaraz na początku promenady u  nabrzeży jeziora Garda.
Muzyczny wizerunek miasta i powód do dumy, prezentowany jest w osobie lutnika  Gasparo uważanego za wynalazcę współczesnych skrzypiec.
Rzeźbiarski portret  Bertolotti Gasparo spotykamy  na skwerze między zielonymi cyprysami. Sylwetka przedstawia  mistrza skupionego na instrumencie. Szczupłe dłonie lutnika z pietyzmem przytrzymują skrzypce.


                                                      Bertolotti Gasparo   

Dotychczas ze skrzypcami kojarzyłam włoskie miasto Cremonę i kremońskiego lutnika Antonia Stradivariusa, a o to okazuje się, że Gasparo rodem z Salo był jego poprzednikiem.  
Muzyczna osobliwość  Salo, to ciekawostka, skłania do szukania śladów pozostawionych przez pracownię instrumentów Gasparo. W ratuszu w Salo odnajdujemy dowód muzycznej pasji mistrza Gasparo- kontrabas "Biondo" z 1590 roku i informacje na temat życia lutnika.

Bertolotti Gasparo urodził się w 1542 r., czyli całe jedno stulecie przed słynnym Stradivariusem( 1644-1737). Pochodził ze znanej w tych stronach rodziny muzyków. Swoją pracownię instrumentów miał Gasparo w niedaleko położonej Bresci. Wytwarzał nie tylko skrzypce, ale również altówki, wiolonczele, kontrabasy i liry. Instrumenty z jego pracowni są dziś kolekcjonowane na całym świecie i pokazywane w najbardziej znanych muzeach.

                                                           elegancki bulwar w Salo

Salo, letni  kurort

W upalne i gorące dni lata życie w Salo skupia się na nabrzeżu jeziora. Długa promenada, połączoną siecią pomostów pozwala cieszyć się towarzystwem jeziora, kamienistym brzegiem, drzewkami oliwnymi i małymi plażami.  Wakacyjnie nastraja widok łodzi kołyszących się na przystaniach i  nie pozwala oddalić  się od nabrzeża, jezioro uwodzi widokami wzgórz.
Urocze kafejki nie pozwalają przejść obojętnie, kuszą  aromatem kawy i zapraszają  gości stolikami wychodzącymi na bulwar. Można jednocześnie, smakować cappuccino i delektować się  widokami na zatokę.

W oddali wołają zabudowania małego Centro Storico, z dominującą ponad dachami, kopułą późnogotyckiej  Duomo  S.Maria Annunziata, najważniejszym  zabytkiem sakralnym w Salo.

Podążając  bulwarem na  Piazza della Vittoria mijamy  barokowe  kamienice, ozdobione sztukaterią i z balkonami z misterną metaloplastyką. Wśród nich na uwagę zasługuje Loggia della Magnifica Patria w stylu weneckim.
Przystanek trennino i zabawna, kolorowa  ciuchcia  to atrakcja dla rodzin z dziećmi, dobry  sposób na szybkie zwiedzanie miasta, tylko za dwa euro.


                                                        

W głębi zabudowań wąskie  uliczki i zaułki skrywają liczne niespodzianki: markowe  sklepy, ekskluzywne  drogerie, ulubione księgarnie, małe galerie obrazów. Symbol  powojennego pokolenia Włochów przypomina napotkany w zaułku  "rasowy Włoch" nowy, stary model skutera "Vespa" w modnym kolorze blue velvet.
Przy wejściu do katedry zaciekawia portal z kolumnami i anioł z ułamanym skrzydłem. Bogate wnętrze świątyni wymaga niespiesznego studiowania.

Napotkane detale opowiadają historię miasta. Pośrodku skweru kolumna z lwem Św. Marka przypomina o tym, że Salo pełniło funkcje głównego garnizonu za czasów Republiki Weneckiej.
A na deptaku  baner prezentuje  wykaz siedemnastu okazałych villi. To  dziedzictwo czasów świetności, proklamowanej tu w 1943 roku przez Mussoliniego Włoskiej Republiki Socjalnej.

Liczne plakaty, współczesne akcenty miasta, potwierdzają, że mieszkańcy żyją tu aktywnie i zapraszają do wspólnego uczestniczenia w organizowanych  atrakcjach.
Sagra di S. Antonio proponuje wieczór z  tańcami, poczęstunek gastronomiczny i występy artystów,  a wystawa obrazów  "Rzeczywistość  i emocje na obrazach" do obejrzenia prac artysty Rioccardo Franzoni.

Ekskluzywna Riviera Bresciana na zachodnim wybrzeżu Lago di Garda usiana jest atrakcyjnymi kurortami, ale podążając do Gardone, Maderno, Toscolano, Bogliaco, Garniano  warto wstąpić do Salo.
                                                   Skutera Vespa w modnym kolorze blue velvet

na skwerze kolumna z lwem Św. Marka

                                         Brak komentarzy:

Prześlij komentarz