Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

piątek, 2 września 2011

" Mantua mnie wydała..." .Spotkanie z Wergiliuszem w Mantui

                                                      

                                                       Piazza  Brolleto

Lombardzka Mantua zasługuje na częste odwiedziny, co też czynimy zawsze z dużą ochotą. Kiedy pierwszy raz byłam w Mantui, oczarowała mnie pięknem i malowniczością. Pamiętam, włóczyliśmy się po brukowanych uliczkach zaskoczeni mnogością zabytków architektury. Kto może się oprzeć widokowi licznych baszt, kopuł czy kampanili?

Obfitość dzieł sztuki renesansowej zawdzięcza Mantua Gonzagom. Możnowładcy przez trzy stulecia rozwijali tradycję mecenatu artystycznego, zapraszali na swój dwór najsłynniejszych artystów, którzy upiększali książęcą siedzibę. 

płaskorzeźba Wergiliusza na Piazza Broletto w Mantui

Ogromne dziedzictwo kulturalne  sprawia, że nie jest łatwo pozostać w Mantui badaczem jednego tematu. Mantua była rodzinnym miastem Wergiliusza, który uważał się za  Mantuańczyka, czemu dał dowód słowami: "Mantua me genuit...".* Twórca Eneidy- narodowej epopei-  wychował się w maleńkiej wiosce Andes  nad brzegiem rzeki Mincius (dzisiejsza Mincio) położonej  niedaleko Mantui, stąd często Wergiliusza nazywano Mantuanus.

Szukamy więc w Mantui śladów  rzymskiego poety. Pierwsze znaki  odnajdujemy w murach średniowiecznego ratusza na Piazza Brolleto. W niewielkiej niszy siedząca sylwetka spogląda z wysokości. Rzeźba pochodzi z XIV wieku ( zdjęcie powyżej) i trudno w niej rozpoznać podobiznę  autora słynnych "Bukolik", a rozszyfrowanie napisów wymaga znajomości łaciny.

* "Mantua mnie wydała..." cyt. fragment wersu z inskrypcji  wyrytej na grobie 
                                                   Wergiliusza                                                       Piazza Brolleto

Co innego majestatyczna figura Wergiliusza ustawiona w parku na Piazza Vergiliana.
Okazała kompozycja  pomnikowa,  zajmuje spory obszar zadbanego parkowego skweru. Posąg Wergiliusza odcina się od pozostałych elementów monumentu ciemnym kamieniem i  z wysokość cokołu  zdaje się  przemawiać.

Zmęczeni upałem, odetchnęliśmy na ławce pod  przyjaznym okiem Wergiliusza obok  fontanny, a rozpylone w powietrzu  kropelki wody przyjemnie nas chłodziły.      
                                                 Giardini di Piazza Virgiliana


 
                                                Giardini di Piazza Virgiliana

                                                              Posąg Wergiliusza

4 komentarze:

 1. Ta bukolika, tych bukolik.
  Przepraszam, ale musiałam.
  Poza tym - fajny blog :)
  K.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy- dziękuję za korektę tekstu, błąd poprawiłam, aktywni czytelnicy bardzo mnie cieszą. bozena

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  przypadkiem trafiłam na blog. Bardzo ciekawy :) Pozwalam sobie na małą poprawkę: "Mantua me gnuit..." powinno być "Mantua me genuit...".
  Pozdrawiam A.H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytelnicy opiniujący, jeśli czują się usatysfakcjonowani, są moim wsparciem w tworzeniu tego bloga, jeśli wskazują błędy jeszcze bardziej motywują do pracy i rozwoju.Przyjmuję więc uwagę i poprawiam wskazany błąd.

   Usuń