Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Rigoletto w Mantui, prawda czy fikcja

                                                                       Casa di Rigoletto

Znalazłam nowy powód, aby przedstawić kolejny już raz piękną  Mantue.
Mantua sama broni się ogromnym dziedzictwem kulturowym, ale dobrze jest móc spojrzeć na miasto wg określonego klucza, np. związanych z miastem słynnych postaci.

Poprzednim  razem zaprezentowałam Mantue, jako miasto Wergiliusza, tym razem będą to znane postaci ze świata muzyki.

                                                Statua  Rigoletto


Figura  pokracznego błazna uwiecznionego na fotografii, to pełen okrucieństwa garbus Rigoletto, postać znana  z opery Giuseppe Verdiego. w pobliżu Palazzo Ducale

Zaglądając na podwórko Casa Rigoletto  w Mantui, można zastanowić  się, czy  ów błazen książęcy istniała  w rzeczywistości?

Warto wiedzieć, że to właśnie w  Mantui rozgrywa się akcja opery "RigolettoGiuseppe Verdiego, a  postać  rozpustnego i pozbawionego skrupułów księcia ze słynnej opery, wzorowana była na żyjącym w okresie renesansu Vicenzo I  Gonzaga. Fircykowaty książę z opery Verdiego to mężczyzna  żądny  uciech i rozkoszy, takimi cechami odznaczał się również  Vicenzo I Gonzaga z Mantui,  znany ze swego wyuzdania i skorumpowania. 

                                                                Palazzo Ducale 

W przeszłości w Pałacu Książęcym w Mantui zdarzały się intrygi równie spektakularne, jak w operze VerdiegoGonzagowie  bowiem znani byli życia wystawnego jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin włoskiego renesansu.     

Dwór książęcy  Gonzagów, w okresie największej świetności, liczył około 1000 mieszkańców i zajmował 34 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. W licznych komnatach (ok. 500)gromadzono dzieła  sztuki. Każdy z salonów miał inny wystrój i nazwę np.: Salon Luster, Salon Rzek, Salon Łuczników.

Współcześnie udostępnionych do zwiedzania jest tylko część pomieszczeń, a  oglądanie ich bogatego wystroju zajmuje mnóstwo czasu. Przemierzając kolejne sale, zastanawia, w której z nich mógł  mieć miejsce  bal zaczynający pierwszy akt  opery "Rigoletto".
 
                                         Portyki w Pałacu Książęcym

Nie trzeba wiele się wysilać, aby poczuć  ducha średniowiecza w Mantui. Wystarczy przespacerować się po wybrukowanych placach otoczonych  blankowanymi pałacami, aby uznać  miejsce za naturalną scenerię operowego dzieła Verdiego.

Warto zatem odwiedzić Mantue chociażby dlatego, żeby móc lepiej przygotować się do odbioru opery  "Rigoletto".
Tenorowa aria księcia Mantui "La donna e mobile"  należy do  najpopularniejszych operowych , śpiewał ją wielki operowy  artysta Enrico Caruso.

Palazzo della  Ragione

via Broletto

Piazza Erbe


3 komentarze:

  1. Piekne miasto Mantova , mieszkam od dawna we Wloszech ale nigdy tam nie bylam

    OdpowiedzUsuń
  2. nie ma się czym chwalić

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy- nie rozumiem twojej uwagi o chwaleniu się, czy chodzi ci o miasto Mantue, czy o mnie?

    OdpowiedzUsuń