czwartek, 7 listopada 2019

Raccolta delle olive- z cyklu " Fotomigawka z Italii"Zbiór oliwek w sadzie oliwnym. 

Zdjęcie zrobiłam jesienią 2009r. na Monte Isola.
W słoneczny, listopadowy dzień plantatorzy rozłożyli gęstą siatkę na suchej ziemi i strącają zielone owoce. Oliwki są jeszcze twarde i nie całkiem dojrzałe, bo z takich uzyskuje się najcenniejszy sok do produkcji oliwy. Strącane oliwki  nie powinny  mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem, mogłyby nasiąknąć wilgocią nabyć ziemistego smaku i zacząć pleśnieć.

Jednofilarowa drabina, po której wspiął się plantator między gałęzie oliwne to scala monomontante a pioli. Takich jednobelkowych drabin używali już cztery wieki temu plantatorzy  z regionu Lago di Garda do ręcznego zbierania oliwek. Wytwarzano je z twardego i giętkiego drewna topoli. Współcześnie, jak widać na fotce, jednofilarowa drabina z kołkami bocznymi jest nadal stosowana przez plantatorów. W produkcji drabin jednobelkowych specjalizuje się  firma Baroldi Lorenzo. Jednak ze względów bezpieczeństwa zastąpiono drewniane drabiny metalowymi.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Mnie też zaciekawił zbiór oliwek, przyglądałam się i zrobiłam fotkę, a potem dopiero zauważyłam drabinę, tak inną od tych powszechnie stosowanych :-) Pozdrawiam.

      Usuń