Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

piątek, 24 października 2014

Raccolta delle olive- z cyklu " Fotomigawka z Italii"

Zdjęcie zrobiłam jesienią 2009r.na Monte Isola, przedstawia zbiór oliwek w oliwnym sadzie. W słoneczny dzień plantatorzy rozłożyli gęstą siatkę na suchej ziemi i strącają zielone owoce. Oliwki są jeszcze twarde i nie całkiem dojrzałe, bo z takich uzyskuje się najcenniejszy sok do produkcji oliwy. Strącane oliwki mogą mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem, mogłyby nasiąknąć wilgocią nabyć ziemistego smaku i zacząć pleśnieć.

Zaciekawia długa, jednobelkowa drabina, po której wspiął się plantator między gałęzie oliwne.

Scala monomontante a pioli, czyli jednofilarowa drabina to ciekawostka. Używali ich, plantatorzy z regionu Lago di Garda do ręcznego zbierania oliwek, już cztery wieki temu. Wytwarzano je z twardego i giętkiego drewna z topoli. Współcześnie, jak widać na fotce, jednofilarowa drabina z kołkami bocznymi jest nadal stosowana przez plantatorów. W produkcji drabin jednobelkowych specjalizuje się  firma Baroldi Lorenzo. Jednak ze względów bezpieczeństwa zastąpiono drewniane drabiny metalowymi.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Mnie też zaciekawił zbiór oliwek, przyglądałam się i zrobiłam fotkę, a potem dopiero zauważyłam drabinę, tak inną od tych powszechnie stosowanych :-) Pozdrawiam.

      Usuń