Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 9 grudnia 2014

Gdy choinka jest...

Miniony weekend  przedłużony był o jeden  dodatkowy  dzień wolny od pracy.

 W poniedziałek  przypadało kościelne święto Immacolata.

Najczęściej ten dzień Włosi wykorzystują na dekorowanie świątecznego drzewka światełkami i ustawianie szopek przed domem. Dla Włochów,  świąteczne drzewko, również nierozłącznie związane jest z Bożym Narodzeniem. Jednak zwyczaj  ustawiania  choinki  na palcu Św. Piotra mieszkańcy Rzymu zawdzięczają polskiemu papieżowi. Jan Paweł II  zapoczątkował tę tradycję 30 lat temu.Fot. „L’Osservatore Romano

Pierwsza  choinka  ustawiona została przed bazyliką watykańską   w 1982 roku,  była skromna i mała.

Zwyczaj ten, zrodził się z nostalgii papieża za polską oprawą świąt, przetrwał i jest nadal kontynuowany. Każdego roku  drzewko  przywożone jest z innego regionu Europy, w podarunku dla papieża. W  1997 roku papież Jan Paweł II otrzymał 30 metrową choinkę z polskich Tatr, od władz Zakopanego. W tym roku  papież Franciszek 19 grudnia  zapali światełka na choince pochodzącej z włoskiego regionu Kalabria. Tegoroczna choinka to 25,5 metrowa jodła. Każdego roku mieszkańcy Valeggio też czekają na swoje świąteczne drzewko.

Choinki ustawiane są na Piazza  San Marco, przed budynkiem Municipio i na balkonie Villa Sigurta.
Najpiękniejsze  jednak  świąteczne drzewko  błyszczy tysiącem światełek w Borghetto, a jego  blask  zapowiada  mieszkańcom Valeggio  Święta Bożego Narodzenia.

Rolę dekoracyjnego drzewka spełnia metasekwoja chińska. Gatunek jest żywą skamieniałością, występował w erze mezozoicznej i w końcu okresu kredowego, zachował się na stanowiskach reliktowych na terenie Chin. 

Metasekwoja w Borghetto  wyhodowano z nasion przywiezionych  Chin pod koniec II wojny światowej. Oświetlone drzewo robi wrażenie na oglądających. Przyciąga uwagę  swoim urokiem z daleka i  przejeżdżający mostem Visconteo kierowcy zatrzymują się, żeby zobaczyć świąteczne drzewko. 

Borghetto w świątecznym  wystroju wygląda bajkowo, jak na świątecznych pocztówkach. Najpiękniej jest tu wieczorem .


  


Przypomnę jeszcze, że zwyczaj umieszczania  białych światełek na choince  ma swoją teologię i wskazuje  bezpośrednio na Chrystusa, jako "Światło na oświecenie pogan", a  żywe zielone  drzewko symbolizuje  Chrystusa jako Źródło wszelkiego życia.  

Życzę wszystkim  pięknych świątecznych drzewek .

4 komentarze:

 1. Bajkowo to wygląda. Tylko pozazdrościć. Do pełni szczęścia brakuje tylko śniegu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biały śnieg to polska oprawa Świąt Bożego Narodzenia, bardzo piękna i niepowtarzalna. W Italii też czasami poprószy, ale na krótko. No chyba, że się spędza święta w Alpach, tam już wszystkie szczyty przykryte śnieżnymi czapami i narciarski sezon rozpoczęty. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Magiczne to oświetlenie czy iluminacja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawdzięczamy to tanim i energooszczędnym światełkom Led -owym, zmiany w w dziedzinie oświetlenia cieszą oko nie tylko na Boże Narodzenie. Dekoracje świąteczne są rzeczywiście przepiękne, nastrojowe. Pozdrawiam.

   Usuń