Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

niedziela, 25 stycznia 2015

Spektakularne momenty nad Lago di Garda

Podczas ostatniego zlodowacenia, około 11 tys. lat temu,  jęzor cofającego się lodowca wyżłobił  w alpejskich zboczach głęboką na 136 m i długą na 51,5 km rynnę i topniejąc wypełnił wodą. Powstał  akwen o postrzępionych i urwistych  brzegach, wcinający się wąskim gardłem w Dolomity. Różnica wysokości między lustrem wody, a wierzchołkami gór  w akwenie to około 2000 m n.p.m. 

Tak przedstawia się krótka historia powstania pięknego alpejskiego jeziora Garda, należącego do najpopularniejszych z wszystkich włoskich jezior.  


O urokach Lago di Garda pisałam już wielokrotnie. Fascynujące krajobrazy odległych szczytów górskich i jeziora  działają kojąco, są niczym balsam dla duszy, chętnie więc, jak tylko mogę,  pozostaje w kontakcie z jeziorem.  
Widok alpejskich szczytów wyłaniających się z jeziora zniewala i urzeka o każdej porze roku. Ale są takie dni, kiedy jezioro i góry wprost zniewalają i hipnotyzują  obserwatora. Powietrze jest w tedy krystalicznie  przejrzyste, a widoczność tak doskonała, że alpejskie szczyty  wydają się na wyciągnięcie ręki. Widać załamania sąsiadujących grani, ostre postrzępione krawędzie, ośnieżone grzbiety. Niebo jest przy tym błękitne i bezchmurne, a woda w jeziorze cudownie szmaragdowa.  Takie spektakularne momenty  z pięknymi widokami na odległe pasma górskie nie zdarzają się często, a doskonała widzialność trwa krótko, zazwyczaj kilka dni  podczas występowania dość znanego zjawiska tzw. inwersji pogodowej. Ostatnia, zaobserwowana przez nas  inwersja pogodowa miała miejsce w miniony weekend. Sobota 24 stycznia 2015 była pierwszym dniem  naszych obserwacji, dzień był słoneczny i ciepły, +13 stopni, niebo bezchmurne i błękitne. Lekki i ciepły wiatr  marszczył wodę w jeziorze.   

Utrwaliłam na fotkach  ten moment i prezentuję. Zdjęcia robiłam aparatem telefonicznym, więc nie są  wysokiej jakości.
 


4 komentarze:

 1. Lago di Garda jest piękne ;) uwielbiam o każdej porze roku, dnia i nocy ;))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi gościć Ciebie Aniu, witam i zapraszam do odwiedzania:-)

   Usuń
 2. Ładne widoki, zachęcają do spacerów. Nigdy tam nie byłam ale słyszałam wiele razy no i oglądam zdjęcia znajomych, którzy jeżdżą tam bo pokochali tamte strony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lago di Garda otoczone Alpami jest pięknym miejscem do wypoczynku wakacyjnego, bo zapewnia doskonałe warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych i turystyki górskiej, to miejsce może podobać się tym, którzy kochają góry i tym, którzy lubią wypoczynek nad wodą. Ja wolę jezioro Garda poza sezonem.

   Usuń