wtorek, 21 marca 2017

Monte Brione- góra naznaczona wojną


Miejscowość Riva del Garda  malowniczo położona  w objęciach alpejskich szczytów na  północnym krańcu  akwenu Garda,  kojarzy się zwykle z wypoczynkiem, plażą, sportami wodnymi, turystyką rowerową.  Jednak piękna sceneria gór otaczających  Riva del Garda  skrywa świadectwa toczących się tu sto lat temu krwawych działań wojennych między Włochami, a Imperium Austrowęgierskim. Walki były  bardzo ciężkie, na 350-kilometrowej linii frontu biegnącej górskimi szczytami Dolomitów poległo  ok.150- 160 tysięcy żołnierzy, w tym  jedna trzecia  zginęła z powodu zimna, burz śnieżnych i  groźnych lawin.    

Latem, w gorące dni sierpnia 2016 udaliśmy się do Riva del Garda  odszukać śladów „Białej Wojny” 1915- 1918  wśród ścieżek wykutych  w górującej nad doliną  Monte Brione.

Monte Brione-376m to rodzaj skalistego urwiska, które od zachodu schodzi łagodnym stokiem, natomiast wschodnie zbocze  przypomina norweskie fiordy, stromo spada w dół, w niektórych miejscach  nawet  z wysokości 250m.             

Trasę na szczyt  zaczęliśmy w Porto San Nicolo, gdzie dawny  posterunek wojskowy zaadoptowany został przez klub nurków, dalej przecięliśmy prowadzącą z Torbole   Viale Rovereto i skierowaliśmy  się na via Brione. Nieutwardzony szlak  biegnący  wzdłuż grani  Monte Brione naznaczony jest  licznymi umocnieniami w postaci bunkrów wyrytych i wykutych w skale i kończy się fortem Garda, który był ważnym punktem strategicznym w czasie Wielkiej Wojny. Ścieżka ma wiele przystanków widokowych, rozpościera się stąd  przepiękna  panorama na  jezioro i  alpejskie szczyty.
Tarasowe miejsca z widokiem na piękną panoramę jeziora Garda, kłócą się z rozgrywającymi tu w okresie „Białej wojny”  strasznymi scenami walk żołnierzy. Podczas górskiej wędrówki towarzyszy refleksja nad pięknem naszej planety i absurdem konfliktów zbrojnych. Maszerując po zboczu Monte Brione uzmysławiamy sobie, jak wiele ludzkich istnień pochłonęła góra i jak  trudne były tu walki,  budzi się w nas  szacunek do poległych  żołnierzy.      

Załączam link szlaku turystycznego  na Monte Brione

3 komentarze:

  1. Przepiękne widoki....zazdroszczę takich cudnych widoków...
    Pozdrawiam serdecznie .....

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiekne widoki i cudowna wedrowke, nam dzis zafundowalas, Bozenko! Przyjemnie sie z Toba wedrowalo, Bozenko i chyba z Twoim wnukiem. Pozdrawiam Was serdecznie i duzo zdrowka WAM zycze:-))

    OdpowiedzUsuń