Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

czwartek, 11 maja 2017

Wizyta w MUSE -Muzeum Nauki w TrentoZnam takie niezwykłe  miejsce  w Italii, które rozpala ciekawość dzieci, to miejsce pełne wiadomości,  prawdziwa skarbnica wiedzy, jeśli pragniecie poszerzyć horyzonty  swoich pociech to koniecznie, ale to koniecznie  zabierzcie je do MUSE- Muzeum Nauki w Trento.
MUSE, czyli Museo  delle Scienze  w Trento to miejsce na wskroś nowoczesne, począwszy od  futurystycznego budynku o interesującym kształcie znakomicie wpisującym się w krajobraz sąsiadujących szczytów Alpejskich, poprzez z rozmachem zorganizowane  wnętrze muzeum. Niemal  wszystko zostało zbudowane  tutaj z  naturalnych materiałów i funkcjonuje na bazie energii z odnawialnych źródeł.
Trentino to region bogaty w atrakcje turystyczne, pełno tu świetnie przygotowanych tras zjazdowych, długich ścieżek rowerowych, a na skalnych zboczach Dolomitów  wznoszą się średniowieczne  zamki, zachwycają piękne krajobrazy gór,  ale  nawet jeśli mielibyście być tu tylko przejazdem to Muzeum Nauki w Trento nie wolno wam przeoczyć.


MUSE w Trento  odwiedziliśmy  razem z naszym wnukiem Przemkiem w lipcu 2016 roku, w trzy lata po otwarciu go dla zwiedzających. Miejsce oczarowało nas, bo MUSE  nie ma nic wspólnego z nudnym oglądaniem wystaw i cichym zwiedzaniem eksponatów w kolejnych salach. Dzieci kochają ruch, przestrzeń i światło,  pomyślał o tym  Renzo Piano i w taki sposób zaprojektował muzeum, aby uczynić je przyjazne dzieciom. Nie ma tu podziału na sale,  jest  ogromna, jasna przestrzeń o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, która piętrzy się w górę instalacjami. Niezwykle interesująco rozplanowane konstrukcje z eksponatami ze świata zwierząt ukazują, jak zmieniało się środowisko naturalne Ziemi.Zabieranie dzieci  do takiego muzeum ma sens, bo czują się tu nieskrępowane,  samodzielnie  wybierają  interesujący je kawałek i mogą utknąć w jakimś miejscu  na dłuższy czas. Wiadomo, nie ma takiej możliwości żebyśmy wszystko zobaczyli jednego dnia. Być może wyjdziemy zaliczając tylko jakiś dział, ale bądźcie pewni, dziecko na pewno chętnie tu wróci.

Przemek był  niesamowitym odbiorcą, jak  już nasycił się oglądaniem ekspozycji dinozaurów, to w dziale fizycznym samodzielnie sprawdzał działanie prawa fizyki,  w kąciku dla najmłodszych  ciekawiły go  imitacje
zwierzęcych odchodów,  czaszki i odciśnięte ślady łap, a kiedy i tej zabawy miał dość to odpoczywaliśmy w tropikalnym ogrodzie  z bananami  wiszącymi tuż nad głową.

Muzeum pomyślało i o tym, żeby zapewnić zwiedzającym   warunki do  psychicznego i fizycznego odpoczynku. Nie opuszczając obiektu można  skorzystać z całego zaplecza socjalno-handlowo- gastronomicznego, można wyciągnąć się „pod niebem” na zielonej trawie i wygrzewać w słońcu, albo z tarasu na dachu  budynku studiować rozległą panoramę Trento  


MUSE- Muzeum Nauki Trento
Wtorek- Piątek: godz. 10-18
Sobota –Niedziela: godz.10- 19
Bilety:
Dorośli-10 euro
Młodzież- 8 euro
Rodzinne :( 2 opiekunów + dzieci do 18 lat)- 20 euro
                (1 opiekun+ dzieci)-10 euro
Adres:MUSE - Museo delle Scienze
Corso del Lavoro e della Scienza 3.38122 Trento
Adres strony muzeum: www.muse.it

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz