Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 20 czerwca 2017

Werona z Castel San Pietro


Urbs nobilissima Werona,  to malownicze i na wskroś włoskie miasto zyskało sobie tak znamienity przydomek z uwagi na ciekawą architekturę, wielość zabytków,  bogatą w wydarzenia historię,  ale także na usytuowanie w pięknej okolicy, wśród wzgórz  rozległego płaskowyżu Lessinia , w meandrach  rzeki Adygi, z  Alpami  i jeziorem Garda w tle.

Zazwyczaj topografię  miasta poznajemy  na drodze  analizy szczegółów, studiujemy mapą i przewodniki, zwiedzamy urocze zakątki, wąskie uliczki, ciasne zaułki. Ale jeśli tego mało zaglądamy do kościołów, zwiedzamy muzea i wreszcie w polecanych restauracjach  smakujemy lokalną kuchnię. Dopiero potem z detali składamy  obraz miasta, przechodzimy do syntezy i budujemy ogólne  wrażenie .W  takich  momentach  mamy  ochotę  ogarnąć wszystko co widzieliśmy dotychczas z góry i  jest to  czas na punkty widokowe. Panorama miasta oglądana z wysokości zawsze robi wrażenie,  obok architektury, układu ulic możemy podziwiać  przepiękne okolice, które znakomicie dopełniają urbanistyczny  obraz  miasta.     

W Weronie jest wiele miejsc widokowych. Do najciekawszych i ogólnie dostępnych  należy  Piazzale Castel San Pietro  usytuowane  na lewym brzegu Adygi, niedaleko mostu Ponte Pietra,  tuż nad ruinami Teatro Romano di Verona. Plac rozpościera się przed Zamkiem  Św. Piotra położonym na wzgórzu. Miejsce przechodziło wiele przeobrażeń,  w czasach średniowiecznych znajdował się tu zamek Teodoryka Wielkiego, parę wieków później  Austriacy zburzyli zamek i  przebudowali na koszary wojskowe.  Pokonanie trasy na wzgórze San Pietro wymaga wysiłku, trzeba wspiąć się po schodach w górę  przy teatrze rzymskim. Na plac przed zamkiem  można też wjechać  autem, droga serpentyną  pnie się w górę. Towarzystwo licznych tu cyprysów gwarantuje przyjemny cień i w upalne dni kontemplowanie  widoków nie grozi  zbytnim  nasłonecznieniem. W pobliżu jest również  restauracja z tarasem proponująca ciekawe menu.      

Piazzale Castel San Pietro  należy do naszych  ulubionych  miejsc widokowych w Weronie. Widok ze wzgórza  na panoramę Werony to uczta dla oczu. Rzeka  porządkuje budynki wzdłuż brzegu, okala wzgórza, mostami łączy się z architekturą i spina, jak opaską całą miejską przestrzeń. Skrzą się w słońcu terakotowe dachy domów. Cynobrowa  czerwień dachówek kontrastuje z lazurem rzeki. Obraz miasta  widziany  z góry zostaje w pamięci na dłużej.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz