Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

sobota, 19 sierpnia 2017

Cudowny wakacji czas


                                                            Lago Iseo 
Wakacje jeszcze trwają,  a my  w minorowych nastrojach. W domu pusto, cicho i głucho po wyjeździe naszego wnuka Przemka.  Uleciała  gdzieś energia i prysnął dobry humor,  które sprawiały, że wszystkiego nam się chciało- śpiewać, odpowiadać na tysiące pytań, żartować, wygłupiać i wywijać koziołki.   
Wakacje z ukochanym wnukiem to był radośnie  spędzony czas, który cofnął nas w przeszłość i przypomniał jak byliśmy młodymi rodzicami. Dziecięca swawola naszego wnuka obudziła nasze wewnętrzne dziecko , czuliśmy się ożywieni, śmialiśmy się głośno, a do głowy przychodziły zwariowane pomysły.

                            Lago di Garda /Torri del  Benaco 

                                             Lago di Garda /Torri del  Benaco 


                                                 Lago di Garda /Torri del Benaco                                              

To były  wspaniałe chwile  spędzane na  wędrówkach w  góry i odnajdywaniu niezwykłych tworów skalnych  Piramidi di Zona*, na wspinaczkach  linowych w  Jungle Adventure Park*, na  szalonych zabawach  w wodzie w Acquapark  Cavour*, na oglądaniu  filmów, czytaniu książeczek, rysowaniu,  składaniu zabawek z papieru i graniu w „Piekło- Niebo”.  
Najważniejsze jednak były rozmowy z naszym siedmioletnim  wnukiem, które pomagały rozstrzygnąć problemy dziecięcego świata, podpowiadały co robić, aby świat był lepszy i piękniejszy.
Jesteśmy  wdzięczni za ten czas spędzony z wnukiem, kiedy wszyscy cieszyliśmy się sobą nawzajem, to jest wartość bezcenna i nieoceniona.      
                          
                                                                 Lago Iseo
Lektury czytane wnukowi podczas tegorocznych wakacji 2017.
Polecam.O to jest Rzym” Miroslava Saska. Wydawnictwo  Dwie Siostry w 2014 roku  wznowiło wydanie  wspaniałych  albumów  czeskiego autora i ilustratora  o najpiękniejszych miastach świata. Tak jak przed 50 laty książki z tej serii bawią i zachwycają humorem i polotem. Oczywiście Rzym od lat 60- tych  zmienił się, o czym sama podczas majowej  wyprawy do stolicy Włoch  mogłam się przekonać. Wydawca zmiany te wyłuszcza i zamieszcza  adnotację  na ostatniej stronie.„Muminki i urodzinowy guzik” -  ulubiona dobranocka  z mojego dzieciństwa w wydaniu  książkowym na podstawie przygód stworzonych przez  Tove Jansson  była chętnie słuchana przez wnuka. Książka wydana przez   Wydawnictwo WILGA Sp. z o.o.  nie tak obszerna tekstowo, z przewagą ilustracji  świetnie nadawała się na krótkie czytanie przed snem. Poznajemy w niej  białego sympatycznego Muminka i jego przyjaciół. Świat  Muminków  uzupełniają książeczki do kolorowania i naklejania tego samego wydawnictwa.  „Uwaga nadchodzi MAŁA  MI. Niesforni goście
” i "Uwaga nadchodzi MAŁA  MI. Całkiem własny domek Muminka” Wydawnictwa EGMONT   to kolejne spotkanie z małymi  trollami z Finlandii.
Krótkie zabawne  historie bawiły i uspakajały  wnuka przed snem.    
Prezentowane książki wspaniale przygotowują małego czytelnika do poznania 9 tomowej serii o Muminkach  autorstwa Tove Jansson, tej z oryginalnymi ilustracjami  autorki, gustownie zaprojektowanej i wydanej  przez Naszą Księgarnię. Wprost nie mogę doczekać się, kiedy  wprowadzę wnuka w muminkową  rzeczywistość wypełnioną ciepłem i  bezpieczeństwem i co tu się oszukiwać,  powrót do lektury i mnie sprawi przyjemność.        Tytuły wspólnie  oglądanych filmów:
Magiczne drzewo”- film polski wyreżyserowany przez Andrzeja Maleszkę oglądało nam się bardzo przyjemnie i dobrze się bawiliśmy. Fantastyczna opowieść o trójce dzieci i  czerwonym magicznym krześle przenosi w świat magii i niesamowitych przygód,  bawi i zaciekawia. Wiele scen w filmie kręconych było w Bydgoszczy, co wg nas było dodatkowym atutem filmu.Polecam    
Książki Andrzeja Maleszki z serii „Magiczne drzewo” podsunę wnukowi, jak już będzie potrafił czytać, myślę, że to lektura do samodzielnego czytania przez młodego czytelnika.   

Vaiana, skarb oceanów”-  najnowszą  animację  Disneya o walecznej polinezyjskiej księżniczce oglądaliśmy dwa razy i byliśmy oczarowani. Cudowny  film o sile przyjaźni i gonitwie za marzeniami.   Piękna animacja, wpadające w ucho piosenki, humor, magia wprowadzają w  dobry  nastrój. Polecam

Krudowie”-  zabawny animowany film przenosi w prehistoryczne czasy. Robi wrażenie olbrzymia flora i fauna oraz niesamowite przepiękne panoramy. Bohaterami są sympatyczna familia  jaskiniowców zmuszona do poszukiwania nowej przestrzeni do życie. Już od samego początku  widz zostaje wrzucony w wir akcji.  Jest tu epos podróży i odkrywania siebie i siła uczuć łączących rodzinę i prawda, że kto stoi w miejscu ten się cofa. Polecam. 

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję, Bożeno!!! Ten wpis trochę inny i tak bardzo osobisty!!!Zapamiętam wszelkie wskazówki i podpowiedzi lekturowo-filmowe, mam nadzieję, że w końcu doczekam się wnuka/wnuczki, już dojrzałam do bycia babcią!!! A kontakt z dziecięcym światem...nie do przecenienia!!! Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bycie babcią jest ciekawym doświadczeniem, bardzo wzbogacającym pod każdy względem. Życzę zatem rychłego pojawienia się w pani życiu wnucząt. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń