Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

wtorek, 17 października 2017

Plantacje kaki. W dolinie rzeki Mincio


Październik to czas dojrzewania kaki, cachi. W ofercie handlowej owoc funkcjonuje jeszcze pod innymi nazwami- sharon, albo persymona. Kaki jest rośliną egzotyczną wywodzącą się z Azji, znaną pod nazwą hurma wschodnia.  
Uprawa kaki jest we Włoszech rozpowszechniona,spotyka się plantacje kaki i pojedynczo rosnące drzewka.Odpowiednie warunki klimatyczne sprzyjają owocowaniu drzewek. W Polsce, z uwagi na niskie temperatury zimą, rośliny nie uprawia się. Stosowana jest również inna nazwa kaki persymona.  

Tak więc,  fotograficzna prezentacja plantacji kaki, wyeksportowana przeze mnie z Italii, może Was zainteresować.  


Plantację kaki, cachi mam pod nosem i obserwuję zmiany zachodzące w sadzie w ciągu roku. Drzewa kwitną  wcześnie, bo już w marcu i co ciekawe jedne mają kwiaty kremowe, a inne różowe. Owoce są początkowo zielone, dopiero później  zmieniają kolor na żółty i pomarańczowy. Zbiór owoców przeprowadza się po opadnięciu liści, najczęściej  przed pierwszymi przymrozkami i  zwykle pod koniec października  sad pustoszeje. Późną jesienią drzewka się odmładza i poddaje kosmetyce przycinania  nadmiernie rozrastających się gałęzi.  
Sad z drzewami kaki usytuowany w sąsiedztwie rzeki Mincio, u podnóża średniowiecznego Castello Scaligero, pięknie wpisuje się w krajobraz doliny. Naturalną granicę sadu stanowi szutrowa droga wzdłuż rzeki, trasa prowadzi do uroczej średniowiecznej osady Borghetto. Tego roku sad obrodził i gałęzie rozłożystych drzew, uginają się pod ciężarem żółtych owoców. Kaki przypominają trochę pomidory, trochę jabłka, mają gładką skórkę, a u nasady, przy ogonku cztery szerokie liście kielichowe.Producenci kaki mają jednak problem ze sprzedażą owoców z uwagi na małą popularność owoców wśród unijnych konsumentów wynikającą z nieświadomości zalet tego produktu. Tylko niektóre odmiana kaki nadają się do spożycia. Przeważnie owoce kaki  przeznacza się do celów przemysłowych. Sok używany jest do produkcji farb i konserwacji drewna, garbowania skóry,do nasączania sieci rybackich.   

Tymczasem zrobiłam z owoców dekorację stołu, czekam aż dojrzeją i zmiękną, ta odmiana kaki jest niestety  bardzo cierpka w smaku.Kiedy miąższ osiągnie  konsystencję galaretki, można będzie zjeść surowe z dodatkiem soku cytrusowego. Kaki nie rozpieszcza mojego podniebienia, ale w tym przypadku sprawdza się prawda, że zdrowotne właściwości, często nie idą w parze z walorami smakowymi.    


1 komentarz:

  1. W Japonii właśnie dojrzewają ale i w sklepach jest ich mnóstwo. Są niesamowicie słodkie, nie ma tu cierpkich, czasem się trafią dziwnie czarne w środku, ale myślę, że to wina przechowywania. Piękne zdjęcia.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń