czwartek, 11 października 2018

Cztery dni w Dolomitach


                                                                Jezioro Braies 
W miniony  weekend dom zamknęliśmy na klucz i wyruszyliśmy  odkrywać  piękno zachodnio- -północnych Dolomitów . Widoki  przepięknej  Val Pusteria,  wpisanej na światową listę dziedzictwa UNESCO, są fascynujące. Krajobraz jest tu zróżnicowany,  łagodne wzgórza porastają lasy, a na rozległych halach  wypasają się owce, krowy, lamy, kozy. Majestatyczne skały, pionowe turnie budzą respekt i podziw dla ich ogromu. Malownicze, postrzępione granie „bladych gór” działają na  wyobraźnię oryginalnymi kształtami, często przypominają pinakle, czy obeliski. 

                                                  łagodne  wzgórza Dolomitów 
                                                              szczyty osnute mgłą 

                                                         Jezioro Dobbiaco
Granice rozległej Val Pusteria  ( 90km) wyznacza  na zachodzie rzeka Isarco, a na wschodzie miejscowość Linz, Lienz na terenie Austrii.  Od doliny prowadzi  na południe wiele mniejszych dolin,  jedną z nich jest Val di Braies. Zmierzając jej szlakiem  w rezerwacie przyrody  Fanes –Sennes- Brais  odkryliśmy „perłę Dolomitów”-Lago di Braies. Przepiękna  sceneria natury i bogactwo wrażeń  przeważyły na korzyść spaceru wokół jeziora, ścieżką niestety  zatłoczoną w jesienne  sobotnie  popołudnie . Za to niedzielny  spacer dookoła  jeziorem Dobbiaco, okazał się niewymagający i spokojniejszy  z przepięknymi widokami, szlakiem pieszym wzbogaconym  ścieżką edukacyjną  z licznymi opisami fauny i flory.                  

                                                                  Jezioro Braies 


                                                  Tre Cime  w okolicach rifugio Auronzo 
W słynnej  „Krainie Trzech Wież” przeżywaliśmy mistyczne  chwile błądząc w chmurach na wysokości 2330 m n.p.m. wśród najpiękniejszych  skalnych ścian Dolomitów. Spokojnie... bez specjalistycznego sprzętu, wyobraźcie sobie, że chodzenie po szlakach u stóp masywu Tre Cime di Lavaredo-  nie wymaga uprzęży wspinaczkowych. Okazuje się, że Dolomity są górami dostępnymi dla niedoświadczonego turysty.  Mieliśmy do dyspozycji dojazd  drogą z Misurina ,  aż pod samo  schronisko  Rifugio Auronzo, ale za tę wygodę trzeba zapłacić 30 euro. Potem już tylko dokonuje się wyboru rodzaju duktu o różnym stopniu trudności i  można ruszać  na podbój  majestatycznego masywu  Tre Cime.     
                                                                          Rifugio Auronzo

                                                                    w chmurach Tre Cime   

                                                                   Brunico, rzeka Rienza 
Po wysokogórskich emocjach szukaliśmy  wytchnienia  w uroczych miejscowościach regionu Górnej Adygi, Alto Adige znanej jako Tyrol Południowy(Sud Tyrol). Zwiedzaliśmy Bressanone(Brixen) najstarszą osadę w regionie i główne miasteczko Val Pusteria- klimatyczne  Brunico(Bruneck). Obie miejscowości  warte odwiedzenia, ciekawe architektonicznie, zadbane, ukwiecone, pełne życia i kulturalnych wydarzeń. 
                                                                    Lago di Dobbiaco
W drodze do Cortina D’Ampezzo „królowej Dolomitów”  położonej już  w granicach Wenecji Euganejskiej, zatrzymaliśmy się w miejscowości Misurina, znanej  wspinaczom i turystom wędrującym  po szlakach z licznych kempingów i miejsc biwakowych.  Odkryliśmy, że ukryte wśród wysokich skał  małe jeziorko  Misurino, jak w dziecięcej  zabawie  z lusterkiem, „puszczało  zajączki" , kiedy oglądaliśmy świat z wysokości Tre Cime.    
 

                                                                  Cortina D'Ampezzo
Cortina D’Ampezzo, renomowany  ośrodek  narciarski, ulubione miejsce zimowego wypoczynku  osób sławnych i bogatych,  zastaliśmy  cichy i  wyludniony, sklepy przy  głównej ulicy  zamknięte na głucho i zaledwie jedna ożywiona kafejka. Widać jesienna aura  dla Cortina D’Ampezzo, to  czas oszczędzania  energii  przed  zimowym  sezonem.       
                                                              rzeka Rienza w Bressanone
Jeszcze wczoraj stałam u stóp Tre Cime  najpiękniejszych skalnych ścian Dolomitów, u brzegu alpejskiego jeziora Braies i Dobbiaco, z mostów przyglądałam się rwącemu  potokowi Boite i bystrym nurtom rzeki Isarco i Rienza , przechadzałam się  uliczkami  miejscowości Brunico i Bressanone,  gdzie witryny sklepowe dekorują wytwory tyrolskiego rzemiosła i stroje ludowe górali z Tyrolu,  piekarnie proponują smakowite precle, a z cukiernie austriacki deser- strudel z jabłkami, apfelstrudel. W małych osadach Valdaora, Villabasa bielą się  domy  w stylu  alpejskim, wykończone drewnem, z balkonami  ukwieconymi surfiniami, ogrodzone  płotem z winobluszczu, a ze wzgórz dochodzi, miłe uszom, pobrzękiwanie bydlęcych dzwonków. 
   

Valdaora- mała górska osada
                                                                               jezioro Dobbiaco 
                                                                     Bressanone/ Brixen
To były 4 wspaniałe dni spędzone w otoczeniu  malowniczych pasm Dolomitów, których trochę się obawiałam z powodów  kondycyjnych. Ten pobyt uświadomił mi, że Dolomity, są przystępne dla niedoświadczonego  turysty takiego jak ja, że szlaki  można przemierzać nawet bez większego przygotowania. Ucieszyłam się, że poradziłam sobie w wędrówkach po alpejskich ścieżkach, obudziła się we mnie chęć do odkrywania  gór dla siebie, bo przecież tyle jest jeszcze pięknych miejsc do poznania.   
                                                                                   jezioro Braies
                                                 kapliczka nad brzegiem jeziora Braies
                                                           Cortina D'Ampezzo 

                                                       
                                                             Cortina D'Ampezzo
                                                                 Cortina D'Ampezzo 
Lago di Braies 
                                                                    

1 komentarz:

  1. Ale piękne widoki. Po powrocie z Japonii na pewno wybierzemy się do Bawarii południowej w Alpy... uwielbiam tamte rejony i tęsknię za nimi. Te wloskie są troszkę za daleko... boję się tylko o kondycję, bo nie chodziłam po górach kilka ładnych lat :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń