poniedziałek, 16 grudnia 2019

Świąteczny Jarmark w Weronie
Verona, citta dell’amore, citta del’natale. Una fiabesca atmosfera natalizia” pod takim  hasłem rozpoczął się 16 listopada jarmark świąteczny w Weronie, który potrwa do 26 grudnia.

W tym czasie Werona zamienia się w magiczną krainę drewnianych straganów. Przez dwanaście lat, od czasu pierwszego w podobnej oprawie jarmarku, miasto zdążyło wypracować zwyczaje i tradycje wpisane w adwentowy program. 
Świąteczny jarmark zaanektował różne zakątki Starego Miasta, Citta Antika. Najważniejsze place w Weronie: Piazza Bra, Piazza Erbe, Piazza dei Signori, a także dziedzińce Castelvecchio i Palazzo del Capitano zamieniają się w świąteczne wioski. Drewniane kramy handlują choinkowymi ozdobami różnego asortymentu i świątecznymi smakołykami. Wirują zawieszone na kolorowych wstążkach słodkie cynamonowe wypieki, ciasteczka o  wymyślnych kształtach, precle, serca z piernika. Na świątecznych stoiska można kupić rękodzieło, oryginalną biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna, filcu i wełny, ręcznie wykonane szaliki, czapki, maskotki, galanterię skórzaną i zabawki. 
Na Piazza dei Signori rozgościły się stragany z Norymbergii. Stanowiska  prezentują rękodzielnictwo i przedmioty wytwarzane przez  rzemieślników z Tyrolu, Alto Adige. Są tu świąteczne ozdoby z drewna, świece zapachowe, szklane aniołki, blaszane dzwonki, miniaturowe pozytywki, uszyte z tekstyliów baranki i fajansowe naczynia. To miejsce to kopalnia pomysłów na prezenty świąteczne dla bliskich. Jest w czym wybierać wśród  wyrobów z ręcznie tkanej dzianiny w tyrolskie wzory: obrusy, serwety, bieżniki i akcesoria na stół. W specjalnie zorganizowanym stanowisku z piecem na węgiel drzewny  można kupić gorący i pachnący bochen chleba oraz tyrolskie przysmaki: pane con patate e formaggio albo pane del contadino. 

Wieczorem pięknie prezentuje się rozświetlony Piazza Erbe. W głębi placu, obok Palazzo Maffei skrzy się lampkami choinka, a świąteczny klimat dopełnia podświetlona fontanna Madonny. Rzędem ustawione kramy proponują świąteczne upominki, słodkości i ozdoby. Pod gołym niebem, w zimny grudniowy dzień doskonale sprawdzają się stanowiska z pieczonymi  kasztanami i grzanym winem.

W baśniowy świat przenosi Cortile del Mercato Vecchio, wpisane w przestrzeń dziedzińca Palazzo del Capitano. Z różnych miejsc dziedzińca spoglądają postaci z bajek i zwierzęta z lodowych krain: białe niedźwiedzie, renifery, pingwiny w czarnych frakach. Jest bajkowy lasek z choinek i liczne stanowiska florystyczne proponujące  kompozycje z kwiatów i gałązek iglaków, stroiki z szyszek i świec. Okalające dziedziniec stragany serwują vin brule, bretzzle z grubą solą i typowe pieczywo z Alto Adige
Na Piazza delle Erbe warto przybyć 8 grudnia w Festa dell Immacolata. Mają tu miejsce, wpisane w adwentową tradycję, niecodzienne zdarzenia, podczas których można podziwiać  strażaków, vigili del fuoccho w akcji. Emocje budzą alpinistyczne wyczyny strażaka składającego wieniec pod figurą Madonny z Dzieciątkiem umieszczonej wysoko w niszy zabytkowego budynku Domus Mercatorum. Nim widzowie zdążą złapać oddech i ochłonąć od pełnej napięcia sceny, zaczyna się kolejne emocjonujące  przedstawienie z udziałem  strażaków. Z najwyższej w Weronie wieży Torre dei Lamberti (83m)przywieszeni na linach strażacy rozwijają olbrzymi baner z życzeniami Wesołych Świąt. A zaraz potem dwa słynne  dzwony Rengo i Marangona obwieszczają biciem, że idą Święta Bożego Narodzenia. 


2 komentarze: