sobota, 27 listopada 2021

Termy rzymskie "Grotte di Catullo" w Sirmione
 „Grotte di Catullo" ruiny term rzymskich położone na górzystym cyplu w Sirmione to miejsce, które warto odwiedzić. Bez względu na porę roku jest tu przepięknie i niezwykle ekscytująco.   


W czasach panowania cesarza Oktawiana Augusta, pod powierzchnią jeziora Garda,  Rzymianie odkryli bijące siarkowe źródła i wybudowali uzdrowisko. Leczyli tu choroby układu kostnego, oddechowego i choroby nerek. Geotermalny przybytek  uzdrawiający Rzymian, choć naznaczony  nieprzyjemnym siarkowym fetorem kusił gorącymi  źródłami, właściwościami leczniczymi i niezwykłymi  krajobrazami. Było to miejsce intelektualnych spotkań Rzymian, służyło za salony polityczne i kulturalne. 


Znamienitym gościem i stałym bywalcem term rzymskich w Sirmione był poeta Gajusz Waleriusz Katullus od którego pochodzi nazwa obiektu archeologicznego. 


Wizerunek poety Katullusa  w postaci  popiersia można obejrzeć na skwerze tuż przy przystani portowej w Centro Storico w Sirmione.  


Termy rzymskie  w Sirmione  zajmowały rozległy teren, a na kompleks budynków składały się -  łaźnie parowe, sale masażu,  olbrzymie dziedzińce wewnętrzne z basenami.


Od mojej pierwszej wizyty w „Grotte di Catullo" w 2008 roku zmieniła się organizacja zwiedzania obiektu archeologicznego. Nie można  swobodnie , jak wówczas, chodzić między ruinami, wytyczono ścieżki i wyznaczono kierunek zwiedzania,  powstały liczne  stanowiskach informacyjne z tablicami  opisującymi obiekty.


Nie brakuje tu przestrzeni zielonej i punktów widokowych. Można zrobić przerwę w zwiedzaniu ruin rzymskich i popatrzeć  na  jezioro, na  kamienistą plażę Spiaggia Jamaica Beach, a z drugiej strony na Spiaggia delle Bionde z długim pomostem wychodzącym w jezioro .    

                                                                         Spiaggia delle Bionde                                                             Spiaggia Jamaica Beach 


2 komentarze:

  1. Piękne miejsce, jak je odkryliście? Rzym jest niezwykle interesującym miastem i może zaskoczyć nas mnogością miejsc do zwiedzenia takich nieoczywistych. Warto też wybrać się do innych wspaniałych lokalizacji we Włoszech np. do Neapolu. Opisaliśmy 10 najbardziej romantycznych hoteli w Neapolu, które przydadzą się wszystkim planującym włoskie zaręczyny czy miesiąc miodowy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sirmione to piękna miejscowość uzdrowiskowa nad jeziorem Garda, o każdej porze roku jest tu pięknie. Chętnie odwiedzamy Sirmione i za każdym razem co innego pdkrywamy. Termy rzymskie „ Grotte di Catullo” to to najważniejszy zabytek z czasów rzymskich nad całym jeziorem. Koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce odwiedzajac Sirmione.

    OdpowiedzUsuń