niedziela, 31 grudnia 2023

Focaccia

Focaccia najlepiej smakuje jeszcze ciepła, pachnąca oliwą i rozmarynem, jest tak smaczna, że można jeść samą, albo z pokrojonymi pomidorkami cielliegino wymieszanymi z bazylią. Doskonale nadaje się też na przegryzkę do zupy, albo na kanapkę.    


Mięciutka i pulchna focaccia może być świetnym  zamiennikiem chleba, świetnie nadaje do wymiatania z talerza gęstego sosu pomidorowego. Zwyczaj zbieranie pozostawionego na talerzu sosu kawałkiem pieczywa, jest we Włoszech bardzo znany i obserwowany w restauracjach, wpisany w celebrowanie jedzenia przez tych, którzy lubią zjeść wszystko co jest na talerzu. Rytuał polerowanie talerza pieczywem nazywa się fare la scarpetta. Źródła wyrażenia należy szukać na południu Włoch i zrodziła je bieda kuchnia, etymologicznie  pochodzi od nieużywanego już słowa "scarsetta" czyli deficytowa.    

 

Duże znaczenie w pieczeniu focacci ma oliwa i nie należy jej żałować. Aby focaccia była rumiana i chrupiąca z wierzchu musi być polana 1-2  łyżkami oliwy, przed włożeniem do piekarnika na wierzchu ciasta dobrze powgniatać palcami dołki, do których będzie spływała . 

Do pieczenia focacci można użyć suchych drożdży, które dobrze mieć w zapasie, ale świeże drożdże też się sprawdzają. Potrzebujemy dosłownie kilka składników: mąka pszenna, woda, oliwa  oraz sól. 

Składniki:

  • 500g mąki
  • 300 - 425 ml wody( w zależności od maki i pogody) 
  • 15 g  świeżych drożdży (suchych drożdży 7 g  cała paczuszka)  
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1i 1/2 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki cukru 

Wykonanie:
Zrobić rozczyn z drożdży, cukru i łyżeczki mąki i trzech łyżek wody, czekamy aż drożdże zaczną pracować. 

Wszystkie składniki wymieszać, sól dodajemy na końcu. pomagając sobie drewnianą łyżką lub widelcem  wyrabiamy gładkie i sprężyste ciasto. I teraz mamy kilka opcji do wyboru:
- odstawiamy ciasto na około 2 godziny do wyrośnięcia, lub
- jeżeli przygotowujemy ciasto wieczorem to przykrywamy szczelnie folią spożywczą i 
  wstawiamy do lodówki  na cała noc, lub
- jeśli przygotowujemy ciasto rano, to przykrywamy szczelnie folią spożywczą,    
  wkładamy do lodówki  na osiem godzin.

Wyrośnięte ciasto rozkładamy w natłuszczonej oliwą blaszce 40 cm na 28 cm, rozciągamy palcami, robimy wgniecenia i polewamy 1/3 polewy. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. 

Kiedy ciasto  drugi raz wyrośnie, znów robiły wgniecenia palcami i polewamy 1/3 polewy. Na wierzch można dodać sól gruboziarnistą, pomidorki, rozmaryn, cienko pokrojone ziemniaki. 

Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Wkładamy focaccię na 15 minut, wyjmujemy i smarujemy 1/3 polewy,  wkładamy jeszcze na 10 minut, żeby była rumiana i chrupka. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz