środa, 27 grudnia 2023

Dzień św.Stefana. Kościół św. Stefana w Weronie

 

      Kościół św. Stefana po prawej stronie panoramy na Weronę. Świątynię rozpoznać można po charakterystycznej ośmiokątnej latarni z czerwonej cegły.

Jak to jest z tym  Dniem św. Szczepana we Włoszech?  

Najbardziej uroczystym dniem Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech jest 25 grudnia- dzień narodzenia Jezusa. 26 grudnia w Polsce obchodzony zwyczajowo jako drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech obchodzi się jako Dzień Św. Szczepana. 

Dzień Św. Stefana / Il Giorno di Santo Stefano ( właściwie Szczepana) ustanowiono na pamiątkę św. Szczepana pierwszego chrześcijańskiego męczennika, diakona posługującego ubogim i głoszącego Ewangelię. Święty Szczepan był zhellenizowanym Żydem posługującym się językiem greckim. Za głoszenie wiary w Chrystusa oraz  otwarte potępienie instytucji Świątyni i Prawa został około 33 roku n.e. podstępnie skazany na śmierć przez ukamienowanie. 

Greckie imię Stephanos znaczy tyle, co "wieniec" i jest tłumaczone na język polski jako Stefan lub Szczepan. Imię Szczepana włączono do kanonu rzymskiego. Św. Szczepan jest patronem; bezdomnych i ubogich.  


Charakterystyczna, górująca ponad konstrukcją ośmiokątna latarnia, jedyny tego typu przykład architektury werońskiej 

Św. Szczepan we Włoszech jest jednym z najbardziej lubianych świętych. Podczas, gdy 25 grudnia w Święto Bożego Narodzenia Włosi, tak jak Polacy, spędzają w gronie najbliższej rodziny zgromadzonej przy świątecznym stole, to w Dzień św. Stefana spotykają się ze znajomymi, sąsiadami i dalszą rodziną, składają świąteczne życzenia i obdarowują świątecznymi babami Panetone i Pandoro. Inni aktywnie spędzają ten dzień na zwiedzaniu jarmarków bożonarodzeniowych, spacerach. 

W wielu miejscach organizowane są obiady charytatywne dla ubogich. W regionie Lombardi i Veneto celebrowane są uroczyste msze,  Włosi przekazują datki na na kościół i organizacje charytatywne.   

                                                Romańska pasiasta fasada kościoła 

W  Weronie kościół pod wezwaniem św. Stefana usytuowany jest w Centro Storico w dzielnicy Veronetta nad rzeką Adygą, niedaleko rzymskiego mostu Ponte Pietra.  

Chiesa di Santo Stefano w Weronie wzniesiono w miejscu rzymskiej świątynii poświęconej egipskiej bogini Izydzie, której kult dotarł do Rzymu za pośrednictwem legionistów. Pierwszy kościół zbudowano w V wieku i od początku poświęcony był pierwszemu męczennikowi Szczepanowi. Z początków istnienia zachowało się stosunkowo dużo elementów konstrukcji budowlanej i kościół jest unikalnym przykładem architektury wczesnochrześcijańskiej. 

Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana i jawi się jako suma architektonicznych elementów z różnych epok i stylów. Obecnie reprezentuje styl romański weroński. Fasada i front świątyni pokryty jest charakterystyczną dla architektury Werony pasiastą elewacją z jasnego kamienia i czerwonej cegły Ponad prymitywną konstrukcją budowli góruje imponująca ośmiokątna latarnia z czerwonej cegły, jedyna w swoim rodzaju w Weronie, charakterystyczna dla stylu romańskiego lombardzkiego. 

Co ciekawe we wczesnym średniowieczu  kościół Santo Stefano przez cztery stulecia był miejscem pochówku biskupów i pełnił funkcję katedry miejskiej. Potem jego funkcję przejęła Bazylika San Zeno. 

Niestety kościół był zamknięty i nie mogliśmy obejrzeć  wiele zachowanych dzieł sztuki sakralnej: fresków Martino da Verona,  kaplicy Varalli nazywanej „Kaplicą Niewiniątek” i uważanej za arcydzieło architektury barokowej. Obiecuję uzupełnić wpis o informacje dotyczące wnętrza świątyni. 



Południowa ściana świątyni  zachowana z V wieku 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz