Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

środa, 10 czerwca 2009

Gardone Riviera


                                                       Grand HotelGardone Riviera, położone na zachodnim brzegu Lago di Garda,  bogate jest w
symbole dawnego wyrafinowania i przepychu pamietające  piękne czasy La  Belle Epoqu.

Sporo tu luksusowych hoteli, dla bogatych i sławnych gości, pionierem wśród nich  jest ekskluzywny Grand Hotel. Wybudował go w 1880 roku  zachwycony okolicą  bogaty Niemiec Louis Wimmer i w ten sposób rozpopularyzował  turystykę  po zachodniej stronie jeziora. Hotel  liczy 167 pokoi z widokiem na jezioro i proponuje gościom wiele atrakcji: basen, plażę, SPA i znakomitą  la cucina italiana. W jego pokojach wypoczywali takie osobistości jak: Churchil, D'Annunzio, Nabokov, Maugham i Sabin, król  Saksonii Jerzy I Wettyn.  
 
 

                                                                       Grand Hotel


                                                          Hotel Savoya

Okazałe budynki branży hotelowej  prześcigają się w miłych dla oka rozwiązaniach architektonicznych. Utrzymany w biało- niebieskiej kolorystyce,  gigant hotelowy  "Savoy" , zwraca uwagę długimi galeriami i balkonami.

Wszystko tu na wyciągnięcie ręki dla hotelowych gości, wszędzie tu non e lontano, e vicino*.  W bocznej uliczce pizzeria "Emiliano" kusi zapachem, wypiekanego na węglu drzewnym ciasta. Trwa tu niezwykły spektakl dla wyczekujących na ulubiony przysmak,  popisy pizzajolo zręcznie wygniatającego okrągłe placki. 
Spacer wzdłuż  nabrzeżnej promenady  wysadzonej niezwykłej urody tulipanowcami dostarcza niezapomnianych  widoków  na rozlaną przestrzeń jeziora.

Gardone Riviera bogate jest w wiele  uroczych zakątków  pełnych  bogatych willi, parków i ogrodów z egzotycznym  Giardino Botanico Hruska i słynną posiadłością Il Vittoriale położoną w Gardone Sopra.       

A komu wrażeń mało, może z niewielkiej przystani tuż obok Grand Hotelu,
wyprawić się na drugi brzeg, do miejscowości położonych na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda.
 
 
 
 
non e lontano, e vicino* - nie jest daleko, jest blisko  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz