Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek oraz w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych. Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

poniedziałek, 22 czerwca 2009

Spacer promenadą w LazisePogoda dziś wycieczkowa, ciepło i słonecznie, ale nieupalnie. Do miejscowości położonych na wschodnim wybrzeżu Lago di Garda najbliżej mamy do Lazise. Dawno nie odwiedzaliśmy tej atrakcyjnej turystycznie miejscowości, a jest co oglądać  i czym się pozachwycać.

Dostępu do miasteczka strzegą mury obronne  zwieńczone krenelażem, wznieśli je tu  XIII i XIV wieku ówcześni władcy Scaligerowie  z Verony. W 1450 roku  miasto podbił Gian Galezzo Visconti - pan Mediolanu, a w późniejszym okresie rządy sprawowała tu  Republika Venecka.
Wysokie wieże zamkowe, ozdobione blankami, wyrastają ponad wybujałą roślinność i budynki. Zamek  w Lazise ma prywatnego właściciela i nie jest ogólnie dostępny do zwiedzania. Wzdłuż murów wąska via Rocca zaprowadza do historycznego centrum. Liczne i ciasne zaułki to pozostałość z okresu, kiedy miasto było średniowieczną twierdzą. W niszy muru zaciekawia  figura Madonny della Neve, a  na budynku mozaika  Św. Franciszka.

                                                      Chiesa di San Nicolo al Porto

Perełką wśród obiektów zabytkowych jest  romański  kościółek z XII wieku Chiesa di San Nicolo al Porto sąsiadujący  z nabrzeżem portowym. Zwarta bryła  kościoła odcina się  szarością kamienia od kolorowych budynków. Świątynię wznieśli  żeglarze i rybacy, wąskie otwory okienne i drzwiowe, grube mury i masywna wieża  świadczą o  obronnej roli kościoła  w czasie oblężeń. W surowym wnętrzu świątyni  zachowały się fragmenty fresków i drewniany strop ułożony z bel.

Za czasów Republiki Veneckiej  Lazise było głównym portem weneckim. W osadzie budowano i naprawiano łodzie należące do floty weneckiej. Obecnie wąska przystań wcina się w zabudowania miasta. Czasy świetności Republiki Veneto pamięta nadgryziony zębem czasu okazały budynek na głównym w mieście Piazza Vittorio Emanuelle ze ścielącym się przed nim  deptakiem w szachownicę.

Po wschodniej stronie przystani dla łodzi, przy Via Fontana budynki o pastelowych elewacjach zajmują hotele, eleganckie butiki. Szerokie i ukwiecone deptaki to przejaw współczesnych czasów. Tłoczą się przy nich  małe kafejki. 

Najprzyjemniejsze miejsce w Lazise  to  długa  promenadą wzdłuż jeziora. Okazały bulwar z licznymi kafejkami, restauracjami i lodziarniami to ulubione miejsce  spacerowiczów. ale i  przy nabrzeżu  wszystkie miejsca zajęte przez łodzie i okazałe żaglówki.

                                                                          via Rocca
                                                                         via Rocca

                                                      Piazza Vittorio Emanuelle


2 komentarze:

 1. Jest tam rzeczywiscie wiele pieknych zabytkow, starych budynkow, piekny bardzo stary kosciolek i jeszcze wiele innych ciekawych obiektow do zobaczenia i zachwycenia! Piekny spacer, Bozenko nam zafundowalas, z przyjemnoscia wybralam sie z Toba na ten spacer !

  Dziekuje Ci za cudowna wycieczke i serdecznie Cie pozdrawiam, Bozenko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny, jesteś bardzo miłym czytelnikiem mojego bloga, zawsze zostawiasz ślad swojej obecności i bardzo to sobie u ciebie cenię. Pozdrawiam serdecznie:-)

   Usuń