Znajdziesz tu notatki z mojego życia w Italii. Dowiesz się, jak poznaję Włochy podczas wędrówek po jej ziemi oraz
w kontakcie z kulturą, literaturą i z wszystkim co włoskie. Opisuję swoje wrażenia z podróży bliższych i dalszych.
Piszę o tym co mnie zaciekawiło, zatrzymało uwagę, skłoniło do refleksji. Zapraszam.

czwartek, 20 maja 2010

Pora róż

I mamy kolejny ładny, wiosenny dzień. Po takim ciągu deszczowej aury dni słoneczne i ciepłe docennia się tym bardziej. Chociaż błękit nieba nie jest jeszcze tak wyraźny, ale temperatura wzrosła i w ciągu dnia jest 20 stopni ciepła. Słońce grzeje i radośnie nastraja i chciałoby się trochę luxsów rodakom podesłac na poprawę obniżonych nastrojów. Z niepokojem słucham wiadomości z kraju o anomaliach pogodowych, kataklizmach i powodzi, a nawet tornado! W Italii, maj też nie należy do najcieplejszych, ale od tygodnia pogoda przełamała się i rozbudziła nadzieję na przyjście lata.
Poczuły ciepło róże i natychmiast przystapiły do podboju ogródków w Valeggio. Krzewy różane zajmują rabaty, pną się po ogrodzeniach i pergolach, jedne są krzaczaste inne tworzą pokaźnych rozmiarów drzewka. w Italii róże czują się świetnie i znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Valeggio stało się różanym ogrodem, róże zachwycają oryginalnością odmian, okazałością rozmiarów i różnorodnością kolorów.

Darzę różę sympatią i podziwiam tę "królową ogrodu". Jedne uwodzą kształtem i kolorem inne upajającym zapachem. Pasjonowali się różami antyczni rzymianie i hodowali w swoich ogrodach. Do Italii róża przybyła najprawdopodobniej z Ziemi Świętej razem z krzyżowcami przed rokiem 1300 i początkowo hodowano ją w ogrodach przyklasztornych.

Róża ma swoją wieloznaczną symbolikę w chrześcijaństwie i jest atrybutem wielu świętych. Biała róża jako symbol dziewictwa i czyśtości przypisana jest Maryji.

Czerwone róże są symbolem umartwiania i modlitwy, szczególnie męczeństwa Jezusa. Krwisty kolor róży symbolizuje krew Chrystusa, pięciokrotnośc okwiatu nawiązuje do pięciu ran, a kolce do korony cierniowej. W końcu również róża połączona z krzyżem ( różokrzyż) jest symbolem wyrosłych z chrześcijaństwa grup gnostyckich.

Symbolika róży dała również początek chrześcijańskiemu różańcowi, któremu papież Jan Paweł II przypisywał szczególne walory duchowe, apelował do wiernych o ponowne odkrycie modlitwy różańcowej i wykorzystanie jego kontemplacyjnego wymiaru odpowiadajacemu modlitwie serca. Dziś róże sprawiły, że zaczęłam wspominac papieża Polaka i nie bez powodu. Właśnie wczoraj była rocznica urodzin Jana Pawła II, gdyby żył skończyłby 90 lat. Niech śpi w spokoju nasz kochany ojciec święty, wspominamy go i pamiętamy ile dla nas wszystkich znaczył.


Włoska telewizja wczoraj przypomniała postac papa Govanni Paolo II nadając długi ponad dwugodzinny dokumentalny film pt."Ti ricordiamo cosi Karol". Ze wzruszeniem oglądałam wspomnienia o papieżu Polaku, który zjednał sobie również serca Włochów.

5 komentarzy:

 1. Piękne kwiaty :) W pobliskim ogrodzie?
  Te czerwone maki z poprzedniego postu tez piękne :) U nas w Bukareszcie ostatni tydzień też deszczowy, nawet burze z piorunami były, a potem byliśmy na weekend w Rzymie i tak całą sobotę nie przestało padać.
  A jak tak "urlop" w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 2. Każda róża,czy różyczka-począwszy od tej polnej-nieodmiennie wywołuje mój zachwyt.
  Urodziłam się i -naście lat mojego życia spędziłam w miejscowości,w której hodowca róż zbierający medale na międzynarodowych wystawach,organizował takie również w Kutnie...
  Budziły powszechny zachwyt...niespotykane, nie oglądane gdzie indziej odmiany,kolory,odcienie...a zapachy przyprawiały o zawrót głowy...
  Wtedy to oglądałam czarne róże,cudowne,zwracające uwagę w sposób szczególny...

  Róża

  Jesteś królową
  nosisz purpurę
  i gronostaje
  nie walczysz o władzę
  jak ludzie
  ale zdobywasz ich serca
  zapachem i urodą
  z czasem różne władze upadają
  Twoja zawsze-pozostanie
  choć jesteś królową
  służysz wszystkim
  biednym
  i bogatym
  szkoda
  że żyjesz tak krótko...

  Janina Szufladowicz

  OdpowiedzUsuń
 3. Czerwona róża

  Słońce-malarz wędrowny
  czerwień niby krople krwi
  kładzie na palecie róży
  by żywa moc
  jej imieniem wrosła
  we mnie...
  i myśl zrodziła zuchwałą
  o uściskach
  pocałunkach gorących
  NIEŚMIERTELNA!
  poeci śpiewają o tobie
  nieskończenie...
  a ja w wądole nocy
  gubię się
  i odnajduję w strofie

  Janina Szufladowicz

  OdpowiedzUsuń
 4. jakie piękne róże, nie mogę się doczekać, kiedy zakwitna w moim ogródku

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym roku zamarzyłam o różanych krzewach na moim balkonie. O każdej porze roku staram się mieć trochę ładnej "zieleni" w tym blokowym "ogródku". Krzewy rozrosły się i pięknie kwitną. Małe pączki, duża radość :)

  OdpowiedzUsuń